Institutionen för fysik och astronomi

Experter inom astronomi och rymdforskning

Bengt Edvardsson
Universitetslektor vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: bengt.edvardsson@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5983
Ämnesområde: Vintergatans utveckling och stjärnfysik

Eric Stempels
Forskare vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: eric.stempels@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5994
Ämnesområden: Exoplaneter, himlafenomen och tideräkning

Erik Zackrisson
Biträdande universitetslektor vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: erik.zackrisson@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5975
Ämnesområden: Galaxer, kosmologi, sökandet efter liv i rymden, James Webb Space Telescope och Square Kilometer Array

Jan-Erik Wahlund
Docent vid institutet för rymdfysik
E-post: Jan-Erik.Wahlund@rymdfysik.uu.se
Telefon: 018-471 5946 
Ämnesområde: Andra planeter, satelliter, raketer och rymdfärder

Kjell Olofsson
Universitetslektor vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: kjell.olofsson@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5956
Ämnesområde: Galaxer och kosmologi

Mats André
Professor vid institutet för rymdfysik
E-post: mats.andre@rymdfysik.uu.se
Telefon: 018-471 5913
Ämnesområde: Satelliter, raketer och rymdfärder

Martin Sahlén
Forskare vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: martin.sahlen@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5971
Ämnesområden: Kosmologi, galaxhopar, universums första galaxer, kosmiska tomrum, mörk energi, avvikelser från Einsteins gravitationsteori, Euclid-satelliten, Dark Energy Survey, kosmologins filosofi (t. ex. multiversum, finjustering, kunskapsgränser).

Nikolai Piskunov
Professor vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: nikolai.piskunov@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5958
Ämnesområde: Moderna astronomiska instrument, teleskop

Olga Botner
Professor vid avdelningen för högenergifysik
E-post: olga.botner@physics.uu.se 
Telefon: 018-471 3876
Ämnesområde: Universum, neutriner från kosmos och IceCube-projektet i Antarktis

Samuel Regandell
Doktorand vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: samuel.regandell@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5995
Ämnesområde: Astrobiologi

Sofia Ramstedt
Forskare vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: sofia.ramstedt@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5970
Ämnesområde: Rymden och stjärnvindar

Susanne Höfner
Professor vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: susanne.hoefner@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5953
Ämnesområde: Rymden, stjärnvindar, rymdstoff och jättestjärnor

Ulf Danielsson
Professor vid avdelningen för teoretisk fysik
E-post: ulf.danielsson@physics.uu.se
Telefon: 018-471 3299
Ämnesområde: Universums uppkomst, supersträngar och teoretisk fysik

Ulrike Heiter
Forskare vid avdelningen för astronomi och rymdfysik
E-post: ulrike.heiter@physics.uu.se
Telefon: 018-471 5982
Ämnesområde: Stjärnfysik, solsystemet och andra planetsystem samt Vintergatan