Medarbetare

Nedan kan ni hitta en lista över medlemmarna av vår avdelning och all kontaktinformation, länkar till Universitetskatalogen eller personliga hemsidor. Ni kan också hitta en lista över alla tidigare anställda.


FAKULTET

Ulf Danielsson

Ulf Danielsson
Professor
Publikationer
Personlig Webbsida

ulf.danielsson@physics.uu.se
Kontor: 92132;
Telefon: +4618-471 3299;

Joseph Minahan

Joseph Minahan
Professor
Publikationer
Personlig Webbsida

joseph.minahan@physics.uu.se
Kontor: 92423;
Telefon: +4618-471 3291;

Maxim Zabzine

Maxim Zabzine
Professor (Avdelningschef)
Publikationer
Personlig Webbsida

maxim.zabzine@physics.uu.se
Kontor: 92426;
Telefon: +4618-471 3247;

Ulf Lindström

Ulf Lindström
Professor Emeritus
Publikationer

ulf.lindstrom@physics.uu.se
Kontor:
Telefon: +4618-471 3298;

Staffan Yngve

Staffan Yngve
Professor Emeritus
Publikationer

staffan.yngve@physics.uu.se
Kontor: 
Telefon: +4618-471 3240;

Agnese Bissi

Agnese Bissi
Lektor
Publikationer

agnese.bissi@physics.uu.se
Kontor: 92127;
Telefon:

Michele Del Zotto

Michele Del Zotto
Lektor
(tillsammans med matematiska institutionen)
Publikationer

michele.delzotto@math.uu.se
Kontor: 64116;
Telefon:

Guido Festuccia

Guido Festuccia
Lektor
Publikationer

guido.festuccia@physics.uu.se
Kontor: 92421;
Telefon:

Lisa Freyhult

Lisa Freyhult
Lektor
Publikationer

lisa.freyhult@physics.uu.se
Kontor: 92130;
Telefon: +4618-471 3297;

Henrik Johansson

Henrik Johansson
Lektor
Publikationer
Personlig Webbsida

henrik.johansson@physics.uu.se
Kontor: 92403;
Telefon: +4618-471 3220;

Magdalena Larfors

Magdalena Larfors
Lektor
Publikationer

magdalena.larfors@physics.uu.se
Kontor: 92129;
Telefon:

Pietro Longhi

Pietro Longhi
Lektor
(tillsammans med matematiska institutionen)
Publikationer

pietro.longhi@physics.uu.se
Kontor: 92105;
Telefon: 

Jian Qiu

Jian Qiu
Lektor
(tillsammans med matematiska institutionen)
Publikationer

jian.qiu@math.uu.se
Kontor: 14239;
Telefon: +4618-471 7625;

Oliver Schlotterer

Oliver Schlotterer
Lektor
Publikationer
Personlig Webbsida

oliver.schlotterer@physics.uu.se
Kontor: 92401;
Telefon:

Dmytro Volin

Dmytro Volin
Lektor
Publikationer
Personlig Webbsida

dmytro.volin@physics.uu.se
Kontor: 92424;
Telefon:

Marco Chiodaroli

Marco Chiodaroli
Forskare
Publikationer

marco.chiodaroli@physics.uu.se
Kontor: 92416;
Telefon:


POSTDOCS

Sourav Sarkar

Sourav Sarkar
Kontor: 92415;
Telefon: 
sourav.sarkar@physics.uu.se
Publikationer

Jacopo Sisti

Jacopo Sisti
Kontor: 92420;
Telefon: 
jacopo.sisti@physics.uu.se
Publikationer

Kaiwen Sun

Kaiwen Sun
Kontor: 92418;
Telefon: 
kaiwen.sun@physics.uu.se
Publikationer

Vincent Van Hemelryck

Vincent Van Hemelryck
Kontor: 92417;
Telefon: 
vincent.vanhemelryck@physics.uu.se
Publikationer

Ingrid Holm

Ingrid Vazquez-Holm
Kontor: 92122;
Telefon: 
ingrid.holm@physics.uu.se
Publikationer

Sam Wikeley

Sam Wikeley
Kontor: 92125;
Telefon: 
sam.wikeley@physics.uu.se
Publikationer

DOKTORANDER

Maor Ben-Shahar

Maor Ben-Shahar
Kontor: 92409;
Telefon: 
benshahar.maor@physics.uu.se
Publikationer

Lucile Cangemi

Lucile Cangemi
Kontor: 92409;
Telefon:
lucile.cangemi@physics.uu.se
Publikationer

Lucia Garozzo

Lucia Garozzo
Kontor: 92404;
Telefon: 
lucia.garozzo@physics.uu.se
Publikationer

Kunal Gupta

Kunal Gupta
Kontor: 92113;
Telefon: 
kunal.gupta@physics.uu.se

Yacoub Hendi

Yacoub Hendi
Kontor: 92107
Telefon: 
yacoub.hendi@physics.uu.se

Roman Mauch

Roman Mauch
Kontor: 92111;
Telefon:
roman.mauch@physics.uu.se
Publikationer

Daniel Panizo Pérez

Daniel Panizo Pérez
Kontor: 92111;
Telefon:
daniel.panizo@physics.uu.se
Publikationer

Carlos Gustavo Rodriguez Fernandez

Carlos Gustavo Rodriguez Fernandez
Kontor: 92406;
Telefon: 
carlos.rodriguez@physics.uu.se
Publikationer

Yoann Sohnle

Yoann Sohnle
Kontor: 92404;
Telefon: 
yoann.sohnle@physics.uu.se
Publikationer

Charles Thull

Charles Thull
Kontor: 92113
Telefon: 
charles.thull@physics.uu.se
Publikationer

Moritz Walden

Moritz Walden
Kontor: 92107
Telefon: 
moritz.walden@physics.uu.se
Publikationer
Senast uppdaterad: 2024-02-25