Temadag: Universum och matematisk fysik

  • Datum: –16.00
  • Plats: Ångströmlaboratoriet
  • Webbsida
  • Arrangör: Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten
  • Kontaktperson: Karin Thellenberg
  • Telefon: 018-471 49 47
  • Konferens

De senaste åren har stora framsteg gjorts inom studier av vårt universum. Utveckling inom strängteori har lett till framsteg inom området mellan matematik och fysik, och ny teknik har lett till nya avancerade astronomiska teleskop och instrument i rymden och på jorden. Under denna dag får ni ta del av djupgående diskussioner och presentationer från både internationella och nationella forskare.

Här kan du läsa mer om programmet.

Anmälan är stängd. En del av programpunkterna går att ta del av digitalt. Mer information hittas i länken ovan.

Alla föreläsningar och presentationer är på engelska.

Denna dag är en del i den multidisciplinära temadagsvecka som arrangeras av teknisk-naturvetenskapliga fakulteten mellan den 16 - 20 maj på Ångströmlaboratoriet. Under veckan får ni ta del av dagsaktuell forskning inom AI / Data-driven life science, universum och matematisk fysik, material, energi och klimatförändringar.

Här möter ni ledande internationella, nationella och lokala forskare inom både grund- och tillämpad forskning och får ta del av, och medverka i, diskussioner kring de stora forsknings- och samhällsfrågorna ur ett vetenskapligt perspektiv. Föreläsningar och presentationer ges på engelska.

Följ länkarna nedan för att ta del av program och anmälan till varje dag.

16 maj: AI / Data-driven life science
17 maj: Universum och matematisk fysik
18 maj: Material
19 maj: Energi
20 maj: Klimatförändringar

 

Senast uppdaterad: 2022-12-12